Poradnia ginekologiczno położnicza

Oferta poradni ginekologiczno-położniczej:

Ponadto, świadczymy usługi w zakresie diagnostyki i leczenia zaburzeń miesiączkowania, stanów zapalnych i dolegliwości bólowych miednicy. Można wykonać u nas badanie w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Cytologia

Cytologia ginekologiczna jest badaniem polegającym na mikroskopowej ocenie komórek nabłonka w rozmazie pobranym z tarczy i kanału szyjki macicy. Stanowi podstawowe badanie w profilaktyce raka szyjki, wykrywające wczesne przedrakowe zmiany w narządzie.

Przygotowanie do badania

Materiał należy pobierać co najmniej 4 dniu po miesiączce i nie później niż na 4 dni przed kolejną miesiączką, optymalnie pomiędzy 10 i 18 dniem cyklu. Do 48 godzin przed pobraniem wymazu należy wstrzymać się od stosunków płciowych, nie wykonywać irygacji pochwy, nie stosować dopochwowych leków i środków kosmetycznych. W ciągu 24 godzin przed pobraniem unikać kąpieli w wannie.

Zmiany w morfologii i składzie komórek opisywane są przez lekarza-cytologa i przyporządkowane do odpowiednich grup wg klasyfikacji Bethesda.

Rodzaje badań cytologicznych:

Cytologia klasyczna – szkiełkowa

Pobrany materiał jest rozprowadzony ręcznie na szkiełku mikroskopowym. Przygotowany preparat barwiony jest w sposób klasyczny i oceniany przez cytologa.

Cytologia na podłożu płynnym LBC

Cytologia na podłożu płynnym (płynna cytologia cienkowarstwowa, LBC (ang. Liquid Based Cytology)) opiera się na unowocześnionej technice przygotowania preparatu cytologicznego.

Pobrany materiał jest rozprowadzony automatycznie w odpowiednim płynie preparacyjnym, przy czym pobrane komórki nabłonkowe są oddzielane od naturalnych zanieczyszczeń, jak krew i śluz i nanoszone na szkiełko mikroskopowe tak, by uniknąć powstawania skupień i nawarstwień komórek. Etap przygotowania preparatu zwiększa bardzo istotnie ilość komórek nadających się do oceny cytologicznej. Przygotowany automatycznie preparat barwiony jest w sposób klasyczny i oceniany przez cytologa.

W latach 1998-2005 stwierdzono, że LBC pozwoliła na wzrost wykrywalności śródnabłonkowych zmian dysplastycznych dużego stopnia (ang. high-grade squamous intraepithelial lesion, HSIL) o ponad 64% w porównaniu do metody tradycyjnej. W materiale przygotowanym tą metodą można dodatkowo wykonywać badania w kierunku Chlamydia trachomatis i wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV metodą PCR.

Badanie na obecność wirusa HPV

Za rozwój raka szyjki macicy odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).  Do zakażenia dochodzi w czasie stosunku płciowego. Wirus HPV w początkowej fazie pozostaje nieaktywny i może nie dawać żadnych objawów. W większości przypadków układ odpornościowy potrafi samoistnie zwalczyć infekcję, jednak w części przypadków zmiany w komórkach wywołane przez HPV przekształcają się w raka szyjki macicy. Dlatego wykonanie badań w kierunku obecności wirusa HPV, pozwala wykryć zagrożenie jeszcze przed pojawieniem się nieprawidłowych wyników cytologii. Zakażenie wirusem HPV może być również czynnikiem wywołującym raka pochwy, sromu, odbytu, prącia i krtani. HPV może przyczynić się do rozwoju raka płaskonabłonkowego skóry, raka języka i progresji czerniaka.

Czas oczekiwania na wynik badania wynosi do 30 dni.
↑ DO GÓRY

Nasi specjaliści

  • Dr Magdalena Biernat

    Specjalista ginekolog-położnik.

    Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w 1995r. Jako laureatka konkursu dla najlepszych absolwentów uzyskała stypendium Wojewody Śląskiego, w ramach którego odbyła szkolenie specjalizacyjne w Klinice Położnictwa i Ginekologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Tychach, uzyskując  w 2004 r. tytuł Specjalisty Ginekologa i Położnika…

    Czytaj więcej
  • Dr n. med. Anna Belowska

    Specjalista ginekolog-położnik

    W 1998 roku ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Wiedzę i umiejętności w zakresie położnictwa i ginekologii zdobywała w Klinice Położnictwa i Ginekologii ŚUM WSS nr 1w Tychach gdzie nadal pracuje…

    Czytaj więcej
  • Dr Agnieszka Mitka

    Specjalista ginekologii i położnictwa. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach.
    Posiada certyfikat Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii.

    Czytaj więcej
  • Dr n. med. Tomasz Zieliński

    Specjalista ginekolog-położnik

    Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach a także jest asystentem Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa w Tychach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach…

    Czytaj więcej
  • Dr Katarzyna Stolorz

    Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Obecnie pracuje w Oddziale Ginekologii PZZOZ Czeladź oraz Oddziale Ginekologiczno-Położniczym w Chorzowie. W trakcie doktoratu z dziedziny Seksuologii.
    Posiada liczne certyfikaty z zakresu Ultrasonografii w Ginekologii i Położnictwie, Echokardiografii Płodowej oraz diagnostyki prenatalnej.

    Czytaj więcej
  • Dr n. med. Agnieszka Kostyńska

    Specjalista ginekolog położnik Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W 2019 roku ukończyła studia doktoranckie uzyskując tytuł doktora nauk medycznych za pracę z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej guzów jajnika. Szkolenie specjalizacyjne, zakończone egzaminem i uzyskaniem tytułu specjalisty ginekologii i położnictwa, odbyła w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej Wojewódzkiego szpitala Specjalistycznego “Megrez” w Tychach,…

    Czytaj więcej
  • Dr Olga Tokarska

    Specjalista ginekolog-położnik. Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Wiedzę i  umiejętności w zakresie położnictwa i ginekologii zdobywała w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Gliwicach, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznego nr 1 w Tychach oraz Mysłowickim Centrum Zdrowia. Szkolenie Specjalizacyjne, zakończone egzaminem i   uzyskaniem tytułu specjalisty z  dziedziny położnictwa i  ginekologii uzyskała na Odziale Ginekologiczno…

    Czytaj więcej

Kolposkopia

Kolposkopia polega na oglądaniu tarczy szyjki macicy, pochwy i sromu w dużym powiększeniu, co pozwala na wykrycie stanów chorobowych niewidocznych gołym okiem.

Wskazania do kolposkopii:

  • podejrzenie nowotworu szyjki macicy lub sromu
  • nieprawidłowy wynik badania cytologicznego
  • zmiany chorobowe w obrębie pochwy,
  • zmiany polipowate szyjki macicy
  • plamienia kontaktowe
  • nasilone stany zapalne
  • obecność wirusa brodawczaka ludzkiego HPV

Przebieg badania

Kolposkopia jest przeprowadzana na fotelu ginekologicznym. We wzierniku uwidocznia się tarczę  szyjki macicy, w celu usunięcia śluzu przemywa się szyjkę macicy 0,9% roztworem soli fizjologicznej a następnie przy użyciu kolposkopu ogląda się narządy płciowe kobiety. Drugim etapem badania jest próba octowa i jodowa, to jest przemycie szyjki macicy 3% roztworem kwasu octowego oraz płynem Lugola. Ma to na celu wykrycie niewidocznych gołym okiem nieprawidłowości i określenie ich lokalizacji, co pozwala pobrać celowana próbkę do badania histopatologicznego (biopsję) w znieczuleniu miejscowym. Często pobiera się również próbkę z kanału szyjki macicy („wyskrobiny”) a wyjątkowo, gdy zaistnieje konieczność także z jamy macicy („biopsja pipelle”).

Przygotowanie do badania

Termin badania nie może przypadać na czas krwawienia miesiączkowego. Na 3 dni przed badaniem kobieta nie powinna dokonywać irygacji pochwy oraz współżyć seksualnie. Ciąża, karmienie piersią, czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie są przeciwwskazaniami do kolposkopii. Badanie może zostać wykonane u pacjentki w każdym wieku.

Cena badania

  • Kolposkopia od 300 zł
↑ DO GÓRY

Diagnostyka i leczenie problemów ginekologicznych

  • diagnostyka i leczenie zaburzeń miesiączkowania
  • diagnostyka i leczenie stanów zapalnych – badanie w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową
  • diagnostyka i leczenie dolegliwości bólowych miednicy
↑ DO GÓRY

Poradnictwo przedkoncepcyjne

W optymalnych warunkach każda ciąża powinna być planowana. W czasie porady przedkoncepcyjnej zbiera się dokładny wywiad dotyczący przebytych lub istniejących chorób w tym chorób ginekologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem wad rozwojowych, obecności mięśniaków, zmian w przydatkach, stosowanej antykoncepcji, przebytych zakażeń oraz leczenia niepłodności. Istotne są informacje dotyczące przebiegu i sposobu zakończenia ciąż, powikłań połogu oraz danych dotyczących urodzonych dzieci.

Badanie ginekologiczne w czasie porady obejmuje ocenę  cytologiczną (jeśli badanie to nie było wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy), oraz ewentualne leczenie stanów zapalnych a także USG. Podczas wizyty pacjentka uzyska informacje dotyczące przyjmowania kwasu foliowego i zalecanych badań laboratoryjnych a także zostaną omówione zagadnienia związane z przyzwyczajeniami dietetycznymi, przyjmowanymi lekami, aktywnością zawodową, fizyczną oraz potencjalnie szkodliwymi czynnikami występującymi w środowisku pracy i domowym. W przypadku współistnienia chorób przewlekłych mogących wikłać ciążę, pacjentka zostanie skierowana na odpowiednie konsultacje specjalistyczne.

(Opracowano na podstawie Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego)

↑ DO GÓRY

HyCoSy (Ultrasonograficzne badanie drożności jajowodów)

Badanie przeprowadza się w celu oceny drożności jajowodów i kształtu jamy macicy. Pozwala ono rozpoznać jedno i obustronną niedrożność jajowodów, a także występowanie wad rozwojowych i innych nieprawidłowości jamy macicy, takich jak: przegrody, polipy endometrialne czy mięśniaki uwypuklające się do wnętrza macicy. Metoda jest alternatywą dla rentgenowskiego badania HSG.

Przygotowanie do badania

Badanie wykonywane jest po całkowitym ustąpieniu krwawienia miesiączkowego, a przed owulacją. Prosimy o przybycie z osobą towarzyszącą, 15 minut przed planowanym zabiegiem, z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych.

Warunkiem dopuszczenia do zabiegu jest:
  1. Ujemny wynik wymazu z szyjki macicy na chlamydie i ureaplazmy (nie starszy niż rok)
  2. Aktualne badanie cytologiczne

Przed badaniem pacjentka otrzymuje lek przeciwbólowy. Bezpośrednio przed badaniem lekarz przeprowadza badanie pH pochwy w celu wykluczenia infekcji.

Przebieg badania

Badanie jest przeprowadzane na fotelu ginekologicznym. Do pochwy wprowadza się wziernik i po dezynfekcji szyjki macicy wprowadza się jałowy cewnik zakończony uszczelniającym balonikiem. Po wypełnieniu balonika przez drugi kanał cewnika podaje się  piankę ExEmFoam, która wypełnia jamę macicy a następnie przepływa  przez  jajowody. Wypełnianie macicy i przepływ przez jajowody jest obserwowane na monitorze dzięki zastosowaniu głowicy przezpochwowej USG i może być rejestrowane na płycie DVD. Zabieg trwa zwykle do 30 minut.

Możliwe powikłania zabiegu

Infekcja narządów miednicy i dolegliwości bólowe podbrzusza. Wcześniejsze badanie z oceną pH pochwy oraz użycie sterylnego sprzętu, minimalizuje możliwość powikłań w postaci zapalenia przydatków i zapalenia otrzewnej. Podanie środka przeciwbólowego powoduje, że zazwyczaj badanie nie jest obarczone nasilonymi dolegliwościami bólowymi. Często pojawia się dyskomfort zbliżony do dolegliwości w czasie miesiączki.

↑ DO GÓRY

Antykoncepcja

  • antykoncepcja hormonalna (tabletki, plastry, implanty)
  • wkładki antykoncepcyjne (Mirena, Kyleena, IUB Bellerine, wkładka tradycyjna)
  • porady dotyczące naturalnej regulacji poczęć
↑ DO GÓRY

Opieka położnicza w ciąży

  • prowadzenie ciąży
  • ultrasonografia położnicza – badania prenatalne z oceną ryzyka występowania wad genetycznych (certyfikat Fetal Medicine Foundation)
  • badania 4D – możliwość rejestracji DVD  i zdjęć na papierze fotograficznym
↑ DO GÓRY

Cennik

Konsultacja ginekologiczna - 180 zł
Konsultacja ginekologiczna z USG - 250 zł
Cytologia ginekologiczna - 50 zł
Cytologia cienkowarstwowa (LBC) - 100 zł
Konsultacja położnicza kobiety ciężarnej z USG - 240 zł
Konsultacja specjalisty perinatologa - 320 zł
USG miednicy małej - 180 zł
Wizyta ginekologiczna z biopsją endometrium - 450 zł
KTG – pacjentki przychodni ORBIMED - 70 zł
Kolposkopia - od 300 zł
Implant antykoncepcyjny - 1200 zł
Usunięcie implantu antykoncepcyjnego - 300 zł
Mirena/Kyleena (cena obejmuje dwie wizyty: założenie wkładki i kontrolę) - 1200 zł
Wkładka antykoncepcyjna niehormonalna (cena obejmuje dwie wizyty: założenie wkładki i kontrolę) - 500 zł
IUB wewnątrzmaciczne koraliki antykoncepcyjne(cena obejmuje dwie wizyty: założenie wkładki i kontrolę) - 800 zł
Usunięcie wkładki antykoncepcyjnej - 150 zł
Usunięcie szwów - 70 zł

↑ Do góry