Diagnostyka i leczenie

Oferujemy pełen zakres diagnostyki niepłodności:

    • Badania laboratoryjne
      • biochemiczne,
      • hormonalne
      • bakteriologiczne
      • genetyczne
      • Badania ginekologiczne
      • Badania ultrasonograficze
      • Monitorowanie cyklu
      • Badania drożności jajowodów techniką SoHSG
      • Monitorowanie hormonalnej stymulacji jajeczkowania

Współpracujemy z Kliniką Leczenia Niepłodności Angelius Provita, co daje możliwość kierowania pacjentów na endoskopowe zabiegi ginekologiczne „jednego dnia” takie jak laparoskopia, laparoskopia przezpochwowa i histeroskopia w ramach kontraktu z NFZ, oraz stosowania metod leczenia niepłodności z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik zapłodnienia pozaustrojowego: inseminacje i in vitro (IMSI, ICSI).

Nasi specjaliści

  • Dr Magdalena Biernat

    Specjalista ginekolog-położnik.

    Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w 1995r. Jako laureatka konkursu dla najlepszych absolwentów uzyskała stypendium Wojewody Śląskiego, w ramach którego odbyła szkolenie specjalizacyjne w Klinice Położnictwa i Ginekologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Tychach, uzyskując  w 2004 r. tytuł Specjalisty Ginekologa i Położnika…

    Czytaj więcej
  • Dr n. med. Anna Belowska

    Specjalista ginekolog-położnik

    W 1998 roku ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Wiedzę i umiejętności w zakresie położnictwa i ginekologii zdobywała w Klinice Położnictwa i Ginekologii ŚUM WSS nr 1w Tychach gdzie nadal pracuje…

    Czytaj więcej
  • Dr n. med. Tomasz Zieliński

    Specjalista ginekolog-położnik

    Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach a także jest asystentem Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa w Tychach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach…

    Czytaj więcej

Informacje

Zgodnie z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, roczny okres oczekiwania na ciążę bez efektu jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki, która zawsze powinna dotyczyć obojga partnerów. W uzasadnionych medycznie przypadkach okres ten może ulec skróceniu. Wcześniejsze wdrożenie diagnostyki należy rozważyć, gdy:

        • wiek kobiety przekracza 35 lat,
        • występują zaburzenia rytmu krwawień,
        • istnieje podejrzenie endometriozy lub innej patologii narządu rodnego
        • dodatkowo nakłada się czynnik męski niepłodności.

Ocena funkcji jajnika

Zgodnie z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa medycyny Rozrodu diagnostyka funkcji jajnika powinna obejmować wywiad  i ocenę jajeczkowania (pomiar stężenia progesteronu w środkowej fazie lutealnej oraz badanie ultrasonograficzne). Nie rekomenduje się rutynowego stosowania metody wykrywania piku LH (testy owulacyjne), badania śluzu szyjkowego ani pomiarów podstawowej temperatury ciała. U kobiet regularnie miesiączkujących nie zaleca się także oznaczania stężeń prolaktyny ani wykonywania testu metoklopramidowego.

Brak owulacji w danym cyklu może zostać potwierdzony poprzez oznaczanie stężeń progesteronu w surowicy krwi w połowie drugiej fazy cyklu (poniżej 2ng/ml).

Rezerwę jajnikową ustala się na podstawie oznaczeń hormonalnych FSH (w wybranych sytuacjach LH) i estradiolu w 2-5 dniu cyklu lub AMH niezależnie od dnia cyklu oraz ultrasonograficznej oceny ilości pęcherzyków antralnych na początku cyklu.

Badanie drożności jajowodów

Badaniami o ustalonym znaczeniu w diagnostyce stanu anatomicznego narządu
rodnego u kobiety są
  • ultrasonografia,
  • histerosalpingografia,
  • laparoskopia
  • histeroskopia.

Ultrasonograficzne badanie drożności jajowodów – HyCoSy

Badanie przeprowadza się w celu oceny drożności jajowodów i kształtu jamy macicy. Pozwala ono rozpoznać jedno i obustronną niedrożność jajowodów, a także występowanie wad rozwojowych i innych nieprawidłowości jamy macicy, takich jak: przegrody, polipy endometrialne czy mięśniaki uwypuklające się do wnętrza macicy. Metoda jest alternatywą dla rentgenowskiego badania HSG.

Przygotowanie do badania

Badanie wykonywane jest po całkowitym ustąpieniu krwawienia miesiączkowego, a przed owulacją.  Prosimy o przybycie z osobą towarzyszącą, 15 minut przed planowanym zabiegiem.

Należy zabrać ze sobą aktualny wynik cytologii i wynik wymazu na chlamydie i ureaplazmy (nie starszy niz rok).

Przed badaniem pacjentka otrzymuje lek przeciwbólowy. Bezpośrednio przed badaniem lekarz przeprowadza badanie pH pochwy w celu wykluczenia infekcji.

Przebieg badania

Badanie jest przeprowadzane na fotelu ginekologicznym. Do pochwy wprowadza się wziernik i po dezynfekcji szyjki macicy wprowadza się jałowy cewnik zakończony uszczelniającym balonikiem. Po wypełnieniu balonika przez drugi kanał cewnika podaje się roztwór ExEm Foam, który wypełnia jamę macicy a następnie przepływa przez jajowody. Wypełnianie macicy i przepływ przez jajowody jest obserwowany na monitorze dzięki zastosowaniu głowicy przezpochwowej USG (TVS) i może być rejestrowany na płycie DVD. Zabieg trwa zwykle do 30 minut.

Możliwe powikłania zabiegu

Infekcja narządów miednicy mniejszej i dolegliwości bólowe podbrzusza. Wcześniejsze badanie  z  oceną pH pochwy oraz użycie wyłącznie jednorazowego sterylnego sprzętu, minimalizuje możliwość powikłań w postaci zapalenia przydatków i zapalenia otrzewnej. Podanie środka przeciwbólowego powoduje, że zazwyczaj badanie nie jest obarczone nasilonymi dolegliwościami bólowymi. Często pojawia się dyskomfort zbliżony do dolegliwości w czasie miesiączki.

Laparoskopia

Przy podejrzeniu niedrożności jajowodów,  metodą z wyboru w celu weryfikacji zmian jest laparoskopia, ale nie ma ona 100% czułości w rozpoznawaniu niedrożności jajowodów. Dlatego powinna być wykonywana u pacjentek z nieprawidłowym wynikiem histerosalpingografii, albo nieprawidłowym wynikiem badania klinicznego. Przy podejrzeniu zmian wewnątrzmacicznych metodą weryfikującą jest histeroskopia. Badanie to powinno wykonywać się u pacjentek z objawami klinicznymi lub zmianami stwierdzanymi w badaniu USG lub HSG oraz po niepowodzeniach implantacji prawidłowych zarodków.

Powyższe informacje pochodzą z rekomendacji Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu p.t.

Algorytmy diagnostyczno-lecznicze w zastosowaniu do niepłodności pod redakcją prof. dr hab.
n.med. Sławomira Wołczyńskiego, dr n. med. Michała Radwana

pełny tekst dostępny na stronie:

http://www.ptmrie.org.pl/pliki/akty-prawne-i-rekomendacje/rekomentacje/rekomendacje%20SPiN%20i%20PTMR%202012%20rok.PDF

↑ DO GÓRY

Cennik

Wstępna konsultacja w niepłodności z USG - 300 zł
Badanie drożność jajowodów kontrast – ExemFoam - 950 zł
Monitorowanie cyklu – folikulometria - 130 zł

↑ Do góry