Patomorfologia - biopsje cienkoigłowe

Biopsja cienkoigłowa guzków tarczycy pod kontrolą USG (BACC)

Biopsja cienkoigłowa jest skuteczną, bezpieczną i szybką metodą diagnostyczną. Nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania od pacjenta (nie musi być na czczo), pacjenci mogą wrócić do domu lub do pracy po wykonaniu biopsji bez żadnych niekorzystnych następstw.

Biopsję wykonuje się cienką igłą o grubości 0,4 -0,5 mm dlatego nie wymaga ona znieczulenia, Biopsję tarczycy wykonuje patomorfolog we współpracy z endokrynologiem wykonującym USG tarczycy.

Patomorfolog, po zdezynfekowaniu skóry, wkłuwa igłę i obserwując jej tor na monitorze USG wprowadza ją do guzka, z którego aspiruje materiał do badania, następnie wykonuje rozmaz na szkiełku, który po opracowaniu jest poddawany diagnostyce mikroskopowej. Biopsja jest badaniem bezpiecznym, po badaniu może powstać niewielki krwiak w miejscu wkłucia.

Samo badanie trwa kilka minut, wynik badania jest dostępny w ciągu tygodnia.

Nasi specjaliści

  • Dr Dorota Ławniczak-Cielińska

    Patomorfolog Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od 2011r. starszy asystent w Zakładzie Patologii Nowotworów Instytutu Onkologii w Gliwicach. Członek Polskiego Towarzystwa Patologów. Posiada długoletnie doświadczenie w wykonywaniu i ocenie biopsji cienkoigłowych.

    Czytaj więcej

Cennik

Biopsja cienkoigłowa tarczycy z badaniem hist-pat - od 180 zł

↑ Do góry